Laponským Trojmezím na běžkách

(od 32 800 Kč)

Vyjížďka nalehko Zimní Tromso Stádo sobů

 

Zveme vás na atraktivní okruh okolo hraničního trojmezí tří skandinávských zemí daleko za polárním kruhem. Jde o nejméně náročnou trasu z našich laponských běžkařských výprav, nejen těch letošních. Úseky natěžko mezi chatami nejsou dlouhé, prokládáme je toulkami nalehko divukrásnou zimní přírodou a dva dny ze sedmi lyžařských plánujeme nalehko kompletně. Pestrost našemu programu dodá prostřídání poklidnější krajiny na finské a švédské straně hor s efektními panoramaty a horami bizarních tvarů okolo švédsko-norské hranice, odkud hory strmě spadají hluboko k norským fjordům. Poznávacím bonusem akce bude prohlídka Tromsø, krásně položeného severského přístavu s dvěma polárními muzei a polární katedrálou, kterou zdobí lustry z českého křišťálu. A samozřejmě také přejezd podél temných fjordů, sevřených do bílého náručí zasněžených horských srázů.

 

Kořením akce jsou romantické noclehy uprostřed divočiny na horských srubech a chatách, kde s trochou štěstí budeme večer od praskajících kamen pozorovat polární záři. Zajímavé bude porovnat si odlišný typ turistického ubytování všech tří zemí. Všude jde o ubytování v palandové noclehárně bez elektřiny s možností vaření. Finský srub budeme mít kompletně rezervovaný pouze pro nás, větší švédská chata se správcem je relativně nejlépe vybavená a nabídne nám i saunu, od stylové norské chaty máme vlastní klíč.

 

Vybavení si povezeme na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených. Podrobnosti k chatám, pulkám, lyžím a k možnosti jejich zapůjčení naleznete níže v Podmínkách. Také je možné vzít si na akci vlastní stan – pro zájemce je zde dobrá příležitost vyzkoušet si zde zimní táboření se zázemím chaty a úsporu na 4 noclezích vám po dohodě odečteme jako slevu.

Informace o akci ve zkratce

Číslo zájezdu: 1003
Obtížnost: 2 - Mírně náročné
Ubytování: V Tromsø 3x ubytování v hostelu v centru města, na trase 6x v horských srubech a chatách. Horské chaty jsou samoobslužné, bez elektřiny, topí se dřevem, spí se ve vícelůžkových pokojích, palandová lůžka mají matrace a deky. K dispozici je kuchyňka s propanbutanovým vařičem, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech. Pokud je k dispozici sauna, je zahrnuta v ceně.
Nástupní místa: Praha

Laponským Trojmezím na běžkách - itinerář

1. Letecky Praha – Tromsø, ubytování v centru města.
2. Přejezd do hor do finského Kilpisjärvi; první etapa po rozlehlém zamrzlém jezeře s výhledy na dominantní posvátnou horu Sámů Saana (14 km); nocleh na Trojmezí ve finském srubu, kde si odložíme potraviny na poslední noc, protože se sem vrátíme.
3. Švédskem se zvlněným terénem přiblížíme jižněji k ještě vyšším horám (15 km/ ↑ 400 m/ ↓ 350 m) a ubytujeme se na 2 noci na nejsevernější švédské chatě Pältsa, kde si užijeme také pravou severskou saunu.
4. Výlet nalehko k švédsko-norské hranici.
5. V závěru kratší etapy dorazíme do Norska na chatu Gappohytta (12 km/ ↑ 250 m/ ↓ 100 m) a nalehko vystoupíme na blízký vyhlídkový vrchol (ubytování opět na 2 noci).
6. Nalehko se vydáme okolo švédsko-norské hranice a za dobrých podmínek se můžeme pokusit vystoupit na vrchol Čorrogarsi (1200 m, nejvyšší bod celé trasy) nebo nahlédneme do údolí Isdalen.
7. Podél hranice návrat po norské straně na Trojmezí do finského srubu. (14 km/ ↑ 50 m/ ↓ 250 m).
8. Návrat po zamrzlém jezeře do Kilpisjärvi (14 km), dle času možnost výstupu nalehko na horu Saana; večer přejezd do Tromsø (ubytování v centru na 2 noci).
9. Tromsø – zajímavé město s přístavem na ostrově obklopeném horami, polární katedrála, dvě atraktivní polární muzea (moderní s akváriem a tradiční), pomník Roalda Amundsena.
10. Letecky zpět do Prahy.

Laponským Trojmezím na běžkách - termíny

Termín Počet dní/nocí Cena - dospělí
Cena - dítě
Poznámka
20.3.2020 - 29.3.2020 10/9 32 800 Kč 32 800 Kč Závazně objednat

Fotogalerie

Informace o ceně

Cena zahrnuje:
průvodce, letenka vč. všech poplatků ve výši 9000 Kč, přeprava lyží letadlem ve společných vacích, transfery tam a zpět z letiště do Tromsø a dále do Finska, 3x ubytování v hostelu v Tromsø, 6x ubytování v horském srubu či chatě, z toho 2x včetně sauny, zajištění klíčů od finské a norské chaty, nouzový satelitní telefon, informační materiály, pojištění Adventura (pojištění léčebných výloh a storen).

Cena nezahrnuje:
Muzea v Tromsø 70+145 NOK.

Stravování:
Vlastní, ze zásob dovezených z domova, na švédské chatě lze dokoupit základní trvanlivé potraviny a pivo zhruba za trojnásobné ceny oproti ČR.

Slevy:
Případní zájemci o 4 noclehy ve vlastním stanu s využitím servisu švédské a norské chaty mohou po včasné dohodě získat slevu asi 2300 Kč. (Servis chat - využití chaty jako zázemí večer a ráno a přes noc si v ní usušit především boty. Stanový servis opravňuje k využití veškerého vybavení včetně sauny s výjimkou postelí. Dle aktuálních podmínek může být na místě možnost připlatit za nocleh v chatě.)

Poznámka:

Průvodce: Helena Křenková, horská průvodkyně se švédskou akreditací, specialistka na Laponsko.

Velikost skupiny 5–10 účastníků.

 

Program v Tromsø je podmíněn předpokládaným letem do tohoto města. Alternativami jsou lety do švédské Kiruny či finské Kittily dle aktuální nabídky letenek, které budeme kupovat po dosažení mininálního počtu účastníků.

 

VYBAVENÍ: Backcountry běžky do terénu se stoupacími pásy a expediční polární saně (tzv. pulky). Backcountry lyže si můžete za poplatek zapůjčit na naší partnerské prodejně na Praze 8 – Boatpark. Polární expediční saně (tzv. pulky) si můžete za poplatek zapůjčit zde – www.polarni-sane.cz, rezervujte ideálně mailem: pulkken@gmail.com nebo telefonicky: +420 777 678 390). Pokud máte jen backcountry běžky bez pásů, stoupací pásy zapůjčí pořádající CK či s nákupem poradíme. Vše je nutné rezervovat co nejdříve, ideálně ihned po zakoupení zájezdu!!! Pulky a stoupací pásy dovezeme hromadně na letiště, kde se společně zabalíme. Dále je třeba mít vrstvené oblečení na běžky a jednu zateplovací vrstvu, teplé čepice a rukavice, návleky na boty proti sněhu, termosku, větší ručník a přezůvky do sauny. Nádobí a vařiče nejsou potřeba, vše je na chatách, postele jsou vybaveny dekami, ale doporučujeme mít vlastní vložku do spacáku nebo lehký spacák.

 

NÁROČNOST: Výhodou zimní výpravy je, že tažení vybavení na pulkách je mnohem méně náročné, než nesení batohu v létě, stačí schopnost pohybu na lyžích. Denní úseky se zátěží činí 12–15 km, nepočítaje doplnění programem nalehko, který je možné vynechat. Kompletní trasa natěžko měří 70 km, převážně zvlněným terénem bez velkého převýšení. Na běžkách bude třeba zvládat i neupravený terén, zhruba odpovídající vrcholovým partiím Krkonoš. Protože ale velkou část cesty půjdeme terénem bez vyjeté stopy, jsou nutné běžky do terénu (minimálně širší turistické běžky nebo lépe typ backcountry – kratší, širší, s kovovou hranou, ideálně se skialpovými pásy).

KLIMA: Je třeba počítat s mrazivým počasím. Při vyjasnění mohou noční teploty klesnout k –25 °C, ale pravděpodobně se budou pohybovat spíše kolem –15 °C a denní do –10 °C.

 

Pořadatel zájezdu: CK Adventura – Předsmluvní informace (podle § 1b odst. 1 písm. a) nebo písm. b) bodů 1 až 4 zákona č. 159/1999 Sb.) ; Všeobecné obchodní informace ; Pojištění záruky.

Nezávazná rezervace míst

Tato rezervace bude platit 5 dní. V případě zájmu si během této doby zájezd závazně objednejte a zaplaťte stanovenou zálohu.

*

*


*

*

*

* Jaký je dnes den v týdnu?

Položky označené * je nutné vyplnit.