Švédským Laponskem na běžkách

Přístřešek tyu kata Parkoviště u chaty Polarní záře

 

Zveme vás na atraktivní běžkařský přechod zasněženými velehorami švédského Laponska. Těžko lze nalézt v Evropě dramatičtější krajinu sjízdnou na běžkách. Zdejší hory nabízejí fantastické výhledy alpínského charakteru, ale davy turistů sem ještě nedorazily. Zažijeme atmosféru polárních expedic a romantiku odlehlých horských chat. Na trase potkáme psí spřežení a vychutnáme si saunování uprostřed divočiny. Budeme-li mít štěstí, budeme večer od praskajících kamen pozorovat polární záři. Výhodou dubnového termínu je již také velmi dlouhý den, setmí se pouze asi na pět hodin.

 

Při této výpravě zamíříme na odlehlejší střední část populární švédské královské cesty Kungsleden. Do mimořádně hornatého, obtížně dostupného NP Sarek nahlédneme od tzv. Brány Sareku, trojice fantastických skalních útvarů, a z vrcholu Skierfe, který nabízí jeden z nejkrásnějších evropských výhledů na mohutné údolí Rapadalen a řadu dvoutisícových vrcholů. Spatříme zde i losa, symbol zdejší nedotčené přírody? Pokračovat budeme dále k severu přes horské pláně NP Stora Sjöfallets až ke skalním stěnám masivu Kebnekaise, nejvyšší hory Švédska. Kromě posledních dvou dnů povede trasa mimo oblasti, kde se v zimě pohybuje větší množství turistů. Jen třikrát nás čeká výraznější stoupání, za které však budeme odměněni dalekými výhledy.

 

Noci strávíme na romantických chatách švédského turistického klubu. Některé chaty jsou vzdáleny za dobrých podmínek na délku půldenního pochodu, tudíž zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí s možností výstupů na jednodušší vrcholy. Na chatách je správce, zhruba na každé druhé chatě patří k ceně ubytování sauna. Vybavení si povezeme na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených.

Informace o akci ve zkratce

Číslo zájezdu: 1004
Obtížnost: 3 - Středně náročné
Ubytování: viz Poznámka v Informaci o ceně pod termínem zájezdu.
Nástupní místa: Praha

Švédským Laponskem na běžkách - itinerář

1. Letecky Praha – Kiruna, ubytování v hostelu.
2. Vlakem a autobusy 350 km do osady Kvikkjokk, ubytování, odpoledne výlet nalehko.
3. Vyrazíme po odlehlém středním úseku magistrály Kungsleden (Královská cesta) a užijeme si hlubokých severských lesů s noclehem na chatě Pårte (16 km/ ↑ 300 m/ ↓ 80 m).
4. Vstoupíme už do skutečných hor a překročíme hranice NP Sarek; v závěru dne nás čeká jezero Laitajaure, přezdívané Brána Sareku, s charakteris­tickými štíty Skierfe, Námmajt a Tjahkelij (22 km/ ↑ 200 m/ ↓ 200 m); večer sauna.
5. Po ránu se trochu zapotíme výstupem od jezera do hor, odkud se nalehko vydáme na nejznámější švédskou vyhlídku ze Skierfe na údolí Rapadalen a hory centrálního Sareku, poté zamíříme na chatu k jezeru Sitojaure (15 km/ ↑ 500 m/ ↓ 300 m/ + odbočka nalehko).
6. Čeká nás převážně rovinatý úsek, zprvu ještě s výhledy na Sarek, a poté sjezd k přehradnímu jezeru na řece Luleälvan na chatu Saltoluokta, romantickou historickou chatu z r. 1912 s elektřinou a hotelovým komfortem, včetně sauny s výhledem na jezero (20 km/ ↑ 200 m/ ↓ 500 m).
7. Ráno přejedeme na lyžích jezero a popovezeme se 40 km autobusem k chatě Vakkotavare přes úsek, kde je trasa Kungsleden přerušena přehradou. Následné stoupání od přehrady na rozlehlý hřeben nám dá zabrat, ale pokračovat budeme příjemnými pláněmi NP Stora Sjöfallets, odkud nás opět čekají nádherné výhledy na hory Sareku, až na chatu u jezera Teusajaure, kde nás opět přivítá sauna (20 km/ ↑ 450 m/ ↓ 400 m)
8. Krátkou etapou překonáme další plochý hřeben, z kterého se před námi již vynoří oblast Kebnekaise, a kolem kataraktů řeky Kaitum dorazíme na chatu u jezera Kaitumjaure, opět s možností sauny (8 km/ ↑ 300 m/ ↓ 250 m).
9. Známým údolím Tjäktjavagge se přiblížíme k úpatí dramatického masivu Kebnekaise, nejvyšší hory Švédska, na chatu Singi (13 km/ ↑ 150 m). Leží na dohled od zajímavé sámské vesnice a teprve zde se pravděpodobně setkáme s větším počtem turistů. Bude tu opět maxipsice Simba?
10. Dosavadní putování severním směrem stočíme k východu a hlubokou soutěskou mezi mohutnými skalními stěnami, z níž lze zahlédnout i vrchol Kebnekaise (2100 m), dorazíme na velkou chatu Kebnekaise Fjällstation, která je hotelového charakteru s elektřinou, sprchami a samozřejmě saunou (14 km/ ↑ 200 m/ ↓ 250 m). Odpoledne relaxace nebo možnost výstupu nalehko k chatě Tarfala s atraktivními výhledy na vrchol a ledovce Kebnekaise (15 km/ ↑ 500 m/ ↓ 500 m).
11. Závěrečný, převážně rovinatý úsek do sámské osady Nikkaluokta, který lze fakultativně absolvovat sněžným skútrem (19 km/ ↓ 250 m), dále autobusem do Kiruny, ubytování v hostelu.
12. Letecky zpět do Prahy.

Švédským Laponskem na běžkách - termíny

Termín Počet dní/nocí Cena - dospělí
Cena - dítě
Poznámka
2.4.2020 - 13.4.2020 12/11 24 200 Kč 24 200 Kč se stanem a servisem v chatách Odjeto
2.4.2020 - 13.4.2020 12/11 32 800 Kč 32 800 Kč s ubytováním v horských chatách Odjeto

Fotogalerie

Informace o ceně

Cena zahrnuje:
průvodce, letenka vč. všech poplatků ve výši 7000 Kč, přeprava lyží letadlem ve společných vacích, doprava z/na letiště v Kiruně, doprava vlakem a autobusy, 2x hostel v Kiruně, 9x ubytování v horských chatách nebo stanech (stanaři na místě doplácí za chytový servis), zřízení členské karty pro levnější ubytování či servisu na švédských chatách, informační materiály, pojištění Adventura (pojištění léčebných výloh a storen).

Cena nezahrnuje:
Pouze stanaři – 9x servis na švédských chatách (1400 SEK, tj. asi 3400 Kč).

Stravování:
Vlastní, ze zásob dovezených z domova, na některých švédských chatách lze dokoupit základní trvanlivé potraviny a pivo, zhruba za trojnásobné ceny oproti ČR.

Poznámka:

Průvodce: Helena Křenková, horská průvodkyně se švédskou akreditací, specialistka na Laponsko.

Velikost skupiny 5–11 účastníků.

 

UBYTOVÁNÍ: V Kiruně 2× ubytování v hostelu v centru města, na trase 9× nocleh na švédských horských chatách. Je možné si vybrat mezi noclehy v chatě a ve stanu u chaty – tyto varianty jsou uvedeny vždy u termínu v poznámce.

Horské chaty jsou samoobslužné, bez elektřiny, topí se dřevem, spí se ve vícelůžkových pokojích, palandová lůžka mají matrace a deky. K dispozici je kuchyňka s propanbutanovým vařičem, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech. Pokud je k dispozici sauna, je vždy zahrnuta v ceně. Předchozímu popisu se vymykají chaty Kvikkjokk, Saltoluokta a Kebnekaise, ty jsou více hotelového charakteru. Ačkoli jsou zachovalými historickými chatami, kde si můžete užít posezení u krbu, mají elektřinu, sprchu, restauraci a elektricky vytápěnou saunu.

Zkušenější účastníci si mohou zvolit variantu s vlastním stanem. Využijí chatu jako zázemí večer a ráno a přes noc si v ní usuší především boty, stanový servis opravňuje k využití veškerého vybavení včetně sauny s výjimkou postelí. Ušetří tím asi 60 % z ceny ubytování a stan má navíc výhodu soukromé „ložnice“. Dle aktuálních podmínek si také mohou na místě připlatit za nocleh v chatě.

 

VYBAVENÍ: Backcountry běžky do terénu se stoupacími pásy a expediční polární saně (tzv. pulky). Backcountry lyže si můžete za poplatek zapůjčit na naší partnerské prodejně na Praze 8 – Boatpark. Polární expediční saně (tzv. pulky) si můžete za poplatek zapůjčit zde – www.polarni-sane.cz, rezervujte ideálně mailem: pulkken@gmail.com nebo telefonicky: +420 777 678 390). Pokud máte jen backcountry běžky bez pásů, stoupací pásy zapůjčí pořádající CK či s nákupem poradíme. Vše je nutné rezervovat co nejdříve, ideálně ihned po zakoupení zájezdu!!! Pulky a stoupací pásy dovezeme hromadně na letiště, kde se společně zabalíme. Dále je třeba mít vrstvené oblečení na běžky a jednu zateplovací vrstvu, teplé čepice a rukavice, návleky na boty proti sněhu, termosku, větší ručník a přezůvky do sauny. Nádobí a vařiče nejsou potřeba, vše je na chatách, postele jsou vybaveny dekami, ale doporučujeme mít vlastní vložku do spacáku nebo lehký spacák.

 

NÁROČNOST: Výhodou zimní výpravy je, že tažení vybavení na pulkách je mnohem méně náročné, než nesení batohu v létě, stačí schopnost pohybu na lyžích. Základní trasa s pulkami měří necelých 150 km během 9 dní, maximální denní úsek měří 22 km. Terén zhruba odpovídá vrcholovým partiím Krkonoš, střídavě se budeme pohybovat v údolích, na zamrzlých jezerech a několikrát vystoupáme na náhorní plošinu. Celá trasa je značená i pro sněžné skútry, které občas projedou stopu, takže prošlapávání hlubokého sněhu zde není pravděpodobné. Na trase jsou tři krátká prudká stoupání, ale žádný náročný sjezd. Díky několika krátkým denním úsekům zbývá rezerva na nepřízeň počasí, takže je možné i zůstat na některé z chat po dvě noci. Zhruba v polovině trasy se na chatě Saltoluokta potkáme s civilizací, bude zde možnost se osprchovat a dobít baterie.

KLIMA: Silné mrazy jsou v dubnu již velmi nepravděpodobné. Přesto při vyjasnění mohou noční teploty klesnout až k  –20 °C, ale pravděpodobně se budou pohybovat spíše kolem  –10 °C a denní lehce pod nulou. Jasných dní zde na jaře bývá více než v Čechách a ještě v dubnu si často lze užít prašanu a pozorování polární záře.

 

Pořadatel zájezdu: CK Adventura – Předsmluvní informace (podle § 1b odst. 1 písm. a) nebo písm. b) bodů 1 až 4 zákona č. 159/1999 Sb.) ; Všeobecné obchodní informace ; Pojištění záruky.

Nezávazná rezervace Vámi zvoleného termínu

Jestliže Vám žádný ze současných termínů nevyhovuje nebo není žádný aktuální, napište nám a my pro Vás rádi danou akci zajistíme.

Pište, prosím, ve formátu dd.mm.rrrr

Pište, prosím, ve formátu dd.mm.rrrr

*


*

*

*


* Jaký je dnes den v týdnu?

Položky označené * je nutné vyplnit.