Pohled na Viktoriiny vodopády z kabiny vrtulníku.

Expedice Zambezi trvala celkem 14 dní. Čekalo nás 5 dní v Krugerově národním parku, přelet do Victoria Falls a následný 6. denní rafting na řece Zambezi. Výlet jsme zakončili volitelným programem na Viktoriiných vodopádech. Někteří ještě pokračovali na Orange River. To už je ale jiný příběh.

Pojďte se s námi podívat, jak to na expedici probíhalo…

(Protože zážitků bylo spoustu, bude článek rozdělen do tří částí)

expedice zambezi 2022

Část 1.

Safari

Na letišti v Praze se schází první polovina výpravy. Ti, kteří se rozhodli, že si výpravu prodlouží o výlet do Krugerova národního parku. Máme před sebou 12 hodin dlouhý let do Johannesburgu, s nějakými těmi přestupy, a pak ještě téměř 6 hodin cesty autem do Mbombely, kde strávíme noc. Aby to nebylo zbytečně jednoduché, nepřiletí nám ani jedno zavazadlo. Při odletu z Prahy nabralo letadlo zpoždění, v Zurichu bylo jen pár minut na přestup a zavazadla nestihli přeložit. Naštěstí tu moc věcí člověk nepotřebuje. Stačí koupit kartáček na zuby a zítra určitě zavazadla přiletí. Druhého dne se budíme v kempu kousek od Mbombely. Sedáme do auta a vyrážíme k bráně Krugerova parku.

Krugerův národní park je nejstarší africký park a je součástí komplexu Great Limpopo Transfrontier Park ležícího na území Jihoafrické republiky, Mozambiku a Zimbabwe. Pohyb po parku má dvě jednoduchá pravidla.

Za prvé, nikdy nevystupuj z auta mimo místa k tomu určená (kempy a označená vyhlídková místa). To že vy lva nevidíte, neznamená, že nevidí on vás. Toto pravidlo je nejspíš nejdůležitější a jeho porušení může mít nepříjemný vliv na délku vašeho života.

Za druhé, od západu do východu slunce musíš být buď v kempu, nebo venku z parku. Se západem slunce kempy zavírají brány a přijet o půl hodiny pozdě už znamená možnost dostat pokutu. V noci se na safari můžete podívat, kempy nabízí noční jízdy s průvodci. Ale sami ne.

Lev v Krugerově národním parku
Lev
Slon v Krugerově národním parku
Slon
Zebra v Krugerově národním parku
Zebra

Tři dny projíždíme park křížem krážem. Je chladnější počasí a tak je zvířat všude plno. Potkáváme obrovská stáda slonů, žirafy, zebry, nosorožce a nepřeberné množství antilop. Šelmy se schovávají, ale stejně během našich výprav potkáváme dva páry lvů. U řeky pozorujeme hrochy a krokodýly (abychom je pak na Zambezi lépe poznali). Zavazadla nám dovezli až po dvou dnech.

Nosorožec s uříznutým rohem v Krugerově národním parku
Nosorožec
Žirafa v Krugerově národním parku
Žirafa

Po třech dnech opouštíme park severozápadní bránou a míříme zpět do Johannesburgu. Cestou se ještě zastavujeme na Three Rondavels, tři obrovské skalní vrcholy tyčící se nad kaňonem Blyde River.

Blyde River Canyon a výhled na Three Rondavles
Blyde River Canyon a výhled na Three Rondavles

Victoria Falls a přípravy na řeku

Přilétáme na letiště kousek od Victoria Falls. Při nástupu do přistaveného autobusu si každý bere z cooleru studené pivo na ukrácení cesty a za 20 minut jsme na místě. Čekají nás dvě noci v kempu na kraji města.

Všudypřítomná příroda nutí turisty dodržovat jistá pravidla. V kempu i ve městě můžete na každém kroku potkat makaky a paviány, a tak je potřeba dávat si pozor na věci. Zejména, pokud bydlíte ve stanu. Není neobvyklé ani to, že městem občas projde slon a proto je třeba být neustále ve střehu. Další nástrahou číhající ve městě na důvěřivé Evropany, jsou pouliční prodavači. Ti se snaží prodat své výrobky a jsou schopni vás pronásledovat kamkoliv, sotva vytáhnete paty z kempu.

Pavián v kempu ve Victoria Falls
Pavián ve Victoria Falls

Následující den ráno vstáváme brzy. Jedeme na vyhlídkový let vrtulníkem. Viktoriiny vodopády z výšky vypadají opravdu majestátně a všichni se těší, až si je zítra prohlédnou i zespoda. Ohromuje nás velikost řeky. 5,5 metru dlouhé rafty, plující dole v peřejích, vypadají jen jako barevné tečky, které ve vlnách občas zcela zmizí.

Pohled na Viktoriiny vodopády ze vzduchu. Most vedoucí přes řeku Zambezi, tvořící hranici mezi Zambií a Zimbabwe
Pohled na Viktoriiny vodopády z kabiny vrtulníku.

Vracíme se do kempu, kam za námi kolem poledne přijíždí druhá část výpravy, je nás tedy 17, jsme kompletní. Vyrážíme na nákup do místního supermarketu a začínáme balit věci na vodu. Po dvojicích se balíme do lodních pytlů, dáváme dohromady vybavení kuchyně a rozdělujeme si erární materiál. Nakonec všichni společně povečeříme v blízké restauraci.

Účastníci expedice: Zambezi 2022 na společné večeři
Účastníci expedice Zambezi 2022 na společné večeři

Sestup do kaňonu

Účastníci expedice sestupují do kaňonu řeky Zambezi a míří k nasedacímu místu
Sestup k řece Zambezi.

Je den D, jdeme na vodu. Ráno všichni balí, na co včera zapomněli a v 8:00 začínáme skládat věci. Autobus nás odveze za město, na parkoviště, odkud už je vidět most, tvořící hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Odtud to máme ještě kus cesty, z prudkého kopce, dolu pod vodopády. První část se jde po kovových schůdkách, místy spíš připomínajícími žebřík. Druhá část pak po skalnatém břehu proti proudu na nasedací místo.

Všichni slezli dolu v pořádku, dokonce se zdá, že nikdo nic nezapomněl nahoře. Černoši, kteří tu pracují jako nosiči lodí, nám už nafukují rafty. Začínáme vyvazovat sítě a bagáž do lodí, uděláme si bezpečnostní instruktáž a jdeme na to.

Nástupní místo pod Viktoriinými vodopády
Nástupní místo pod vodopády

Nejdřív pádlujeme pod vodopády. Je to kousek proti proudu a posádka má alespoň možnost se trochu sehrát. Vodopády jsou téměř bez vody – je období sucha. Koukáme tedy na 1800 m dlouhou a 100 m vysokou skalní stěnu. Aktuálně řekou protéká asi
1000 m3/s. Nikdo z nás si nedokáže představit, jak to tu asi musí vypadat za období dešťů. Pak ještě zkušebně převracíme rafty, vše drží a my vyrážíme vstříc prvním peřejím. 

Účastníci expedice připravující se na sjezd řeky,
Bezpečnostní pokyny před vyplutím.
Chtěli byste teké zažít rafting na Zambezi?

Další části článku najdete zde:

Sledujte nás:

Comments are closed.