Nepálský úřad pro cestovní ruch vydal rozhodnutí, kterým se od 1. dubna 2023 zakazuje sólový trekknig pro zahraniční turisty. Ať už chcete cestovat sami, v páru, nebo ve skupince, bez průvodce to nepůjde.
Některé cesty či vrcholy, byly přístupné pouze s místním průvodcem. Dle nových pravidel se však bez průvodce neobejdete ani v oblasti Annapuren, Langtangu a dalších, doposud volně přístupných.
Rozhodnutí bylo vydáno z důvodu zajištění bezpečnosti turistů. Ti, kteří doufají, že na vlastní pěst pokoří himalájské vrcholy, mají smůlu. Od dubna si budou muset kromě poplatku za povolení zaplatit ještě licencovaného průvodce.
Součástí našich expedic je vždy také několikadenní trek. Vypravujeme se ale do méně známých a neméně krásných míst, ležících mimo území národních parků a tedy i mimo působnost tohoto nařízení.
Cestování po Nepálu na vlastní pěst se od dubna 2023 zase o něco prodraží. Podle mluvčího Nepal Tourism Board Mani Raj Lamichhane, byl zákaz sólového trekkingu vydán z důvodu zvýšení bezpečnosti turistů. Nepálské úřady podkládají své rozhodnutí skutečností, že ročně evidují 40 až 50 turistů, kteří cestovali sami a zmizeli.
Vzhledem k tomu, že nepálská ekonomika má z cestovního ruchu také nějaké příjmy, jedná se o celkem logický krok. Je to totiž docela dobrý způsob jak z turistů “vytáhnout další prachy” a ti, které zvýšení nákladů od sólo cesty neodradí, navíc vytvoří nové pracovní příležitosti pro místní obyvatele. Jediní, kdo se nařízení vyhne, jsou samotní Nepálci. Ti průvodce nepotřebují.
Nilhari Bastola, prezident Asociace trekingových agentur v Nepálu, uvedl (pro The Kathmandu post) odhad ceny za průvodce. Mělo by se jednat o základní cenu 25 – 50 USD/den za celodenní trekking. V případě dlouhých a obtížných turistických tras by se pak jednalo o poplatek v rozmezí od 100 – 200 USD/den.
Doprovod průvodce, by měl být podmínkou pro získání povolení trekovat – TIMS (Trekkers Information Management System). Aby toho nebylo málo, zvýší se i poplatek, za vystavení TIMS. Ten byl dříve stanoven na 1000 rupií za osobu, pokud jste cestovali ve větší skupině. Ti kteří cestovali sami, zaplatili 2000 rupií. Se zákazem se cena zvýší na 2000 rupií za osobu, bez ohledu na to, zda se jedná o skupinu, či jednotlivce.
Vstupné do národních parků a vrcholové permity (další z řady způsobů, jak zpoplatnit přírodní krásy) samozřejmě zůstávají.
Otázkou zůstává, jak to bude fungovat v oblastech, kde TIMS není povinný. Jednou z takových je např. oblast Everestu, kde místní magistrát před několika lety uznávání TIMS zamítl a nahradil jej vlastním poplatkem. Zde ale podobné pravidlo platí pro sólo trekking už od minulého roku, jen nebylo vyhlášeno úřadem pro cestovní ruch ale místní samosprávou.
I tato skutečnost poukazuje na to, že spíše než o bezpečí turistů jde o zvýšení zisků z cestovního ruchu. Každopádně to ale vypadá, že neorganizovaná turistika v Nepálu se pomalu chýlí ke konci.
Dobrou zprávou je, že raftování na řekách zatím uniklo pozornosti nepálských úřadů. Jestli jste tedy chtěli prozkoumat nepálskou přírodu bez povinnosti mít místního průvodce a platby hromady dalších poplatků, jedno řešení bychom měli…
Nebo vlastně dvě!