Švédsko – skialpinismus v Laponsku

(od 39 800 Kč)

Na vrcholu Interiér chaty Horská chata Salkastugorna

 

Švédské Laponsko, známé též jako země půlnočního slunce, je poslední velkou evropskou divočinou. Řada místních hor a masivů doposud nemá žádné jméno. Reliéf krajiny tvoří ostré horské štíty i hluboká údolí tvarovaná po tisíciletí mohutnými ledovci. Přesto je toto pohoří relativně dostupné a díky specifickým podmínkám nabízí zcela unikátní lyžařské terény i nádherný sníh. Tento ráj je však dostupný pouze na lyžích s částečnou dopomocí sněžných skútrů.

 

Během týdenní výpravy uskutečníme klasickou skialpinistickou túru kolem masivu Kebnekaise (2117 m), nejvyšší hory Švédska, známou též jako Haute Route severu. Naše putování povede nejprve horskými údolími s relativně malým převýšením, avšak mezi mohutnými skalními stěnami i efektními ledovci. Nejnáročnějším přechodem je pak putování přes několik horských sedel od chaty Sälka do údolí Dárfal, zpestřené krásnými sjezdy. V případě příznivých podmínek se pokusíme i o výstup a následný sjezd z vrcholu samotné Kebnekaise.

 

Nocovat budeme na chatách švédského turistického klubu. Většina chat je vzdálena za dobrých podmínek na délku půldenní túry, takže zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí. Kromě poslední chaty jde o romantické ubytování bez elektřiny, ale o chaty pečují správci. Třikrát bude k dispozici také sauna.

 

Zájezd je veden českým horským vůdcem s licencí UIAGM.

Informace o akci ve zkratce

Číslo zájezdu: 1005
Obtížnost: 3 - Středně náročné
Ubytování: V Kiruně 2x standardní ubytování v hostelu. Na trase 7x nocleh na chatách švédského turistického klubu STF. První 3 chaty jsou skromné – spí se ve vícelůžkových pokojích, lůžka mají matrace a teplé deky, k dispozici je propan-butanový vařič, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech, na druhé chatě je v ceně sauna. Poslední dražší chata je plně vybavený horský hotelový komplex s ubytováním hostelového typu, s teplou sprchou i saunou v ceně, samoobslužnou kuchyní i možností restaurace.
Nástupní místa: Praha

Švédsko – skialpinismus v Laponsku - itinerář

1. Let Praha – Stockholm – Kiruna, ubytování.
2. – 3. Autobusem do sámské osady Nikkaluokta, odtud sněžnými skútry do údolí Vistas. Dále již výstup na lyžích vstříc monumentální hoře Nallo až ke stejnojmenné chatě (920m) obklopené ze všech stran ostrými štíty (9 km/ ↑ 180 m); 2 noci na jednom místě; druhý den nás čekají překrásné výstupy a lyžování v úchvatné horské krajině v přilehlém okolí.
4. – 5. První den nejprve výstup údolím Stuor Räitavagge a následně sjezd k horské chatě Sälka (835 m), ležící na známé turistické trase Kungsleden – švédská Královská cesta (9 km/ ↑ 150 m/ ↓ 220 m); 2 noci na jednom místě s možností sauny; druhý den celodenní skialpinistická túra s možností výstupu na Sälke (1865 m) s nádhernými výhledy do okolních hor.
6. – 7. Skialpinistický přechod vedoucí dle aktuálních podmínek údolím Kaskasavagge a dále po známé trase Jojoleden přes několik horských sedel pod stěnami Kebnekaise až do překrásného údolí Darfál (1175 m), nejdelší túra; (16 km/ ↑ 600 m/ ↓ 330 m/ 7–8 h); 2 noci na jednom místě; druhý den dle podmínek pokus o výstup až na majestátní vrchol Kebnekaise (2117 m) a následný sjezd či skialpinistické výstupy v bezprostředním okolí hlavního vrcholu.
8. Závěrečný sjezd k horské stanici Kebnekaise Fjällstation (690 m), jediná chata hotelového charakteru s kompexními službami hostelového a hotelového typu – možnost sprchy, sauny, případně i restaurace; (7,5 km/ ↓ 480 m).
9. Přesun sněžnými skútry podél zamrzlé řeky zpět do Nikkaluokty, odtud autobusem do Kiruny, prohlídka centra a nákupy severských specialit.
10. Letecky Kiruna – Stockholm – Praha.
 

Švédsko – skialpinismus v Laponsku - termíny

Termín Počet dní/nocí Cena - dospělí
Cena - dítě
Poznámka
9.4.2021 - 18.4.2021 10/9 39 800 Kč 39 800 Kč Závazně objednat

Příplatky

Název Cena - dospělí
Cena - dítě
Poznámka
Zapůjčení lavinového vybavení Pieps
990 Kč 990 Kč
7x polopenze Adventura Travel Food
1 750 Kč 1 750 Kč
Připojištění karantény Covid-19
260 Kč 260 Kč

Fotogalerie

Informace o ceně

Cena zahrnuje:
horský vůdce s licencí UIAGM, letenka vč. všech poplatků poplatků ve výši 9000 Kč, přeprava lyží ve společných vacích, taxi z/na letiště v Kiruně, 2x autobus, 2x sněžný skútr, 2x hostel v Kiruně, 7x nocleh na turistické chatě STF vč. zřízení členské karty pro levnější ubytování na švédských chatách, zapůjčení vybavení na ledovec (kromě skialpinistické výbavy a lavinového setu), informační materiály, pojištění Adventura (pojištění léčebných výloh a storen).

Stravování:
Vlastní, převážně ze zásob dovezených z domova, za příplatek vám rádi připravíme expediční balíček polopenze Adventura Travel Food na dny strávené v přírodě, ostatní účastníci se stravují individuálně. Na chatě Salka lze dokoupit základní potraviny a pochutiny za ceny srovnatelné se švédskými obchody (např.: instantí večeře za 80 SEK, pivo 40 SEK). S výběrem a skladbou jídelníčku vám rádi pomůžeme. V penzionu v Kiruně a na Kebnekaise fjallstation je možné na místě zakoupit bohatou snídani za cca 90 SEK.

Poznámka:

Velikost skupiny 6–9 účastníků.

 

VYBAVENÍ: Pokud nevlastníte vlastní skialpinistické vybavení (lyže, boty, stoupací pásy a haršajsny) poradíme vám s nákupem nebo jeho zapůjčením u: ALPSPORT Praha 1, SAGITA Jičín nebo HUDYsport Jablonec nad Nisou. Zapůjčení lavinového setu (lavinový vyhledavač, lopata, sonda) si můžete objednat za příplatek 990,– Kč na celou dobu zájezdu.

 

NÁROČNOST: Jedná se o náročný skialpinistický přechod vyžadující předchozí zkušenosti s vícedenním putováním na skialpinistických lyžích. Předpokladem je dobrá fyzická i psychická kondice.

KLIMA: Díky vysokým horám je třeba počítat s drsnějším počasím – bývá proměnlivé a často vane silný vítr. Není velkou výjimkou denní teplota kolem –10 °C a noční pod –20 °C.

 

Připojištění karantény Covid-19: CK Adventura vám nabízí nové cestovní připojištění na evropské zájezdy, které kryje náklady na ubytování i náhradní dopravu v případě karantény v zahraničí. Zároveň rozšiřuje i pojištění storen o případ, kdy nebudete vpuštěni do dopravního prostředku s ohledem na zdravotní rizika související s Covid. Připojištění můžete objednat jako doplňkovou službu za 26 Kč/den. Podrobnosti ZDE.

 

Pořadatel zájezdu: CK Adventura – Předsmluvní informace (podle § 1b odst. 1 písm. a) nebo písm. b) bodů 1 až 4 zákona č. 159/1999 Sb.) ; Všeobecné obchodní informace ; Pojištění záruky ; Pojištění léčebných výloh a storen Adventura.

Nezávazná rezervace míst

Tato rezervace bude platit 5 dní. V případě zájmu si během této doby zájezd závazně objednejte a zaplaťte stanovenou zálohu.

*

*


*

*

*

* Jaký je dnes den v týdnu?

Položky označené * je nutné vyplnit.