Šablona pro zájezdy

Švédským Laponskem na běžkách

Cena od 24 200,-
12 dnů 3 - Středně náročné

 

Zveme vás na atraktivní běžkařský přechod zasněženými velehorami švédského Laponska. Těžko lze nalézt v Evropě dramatičtější krajinu sjízdnou na běžkách. Zdejší hory nabízejí fantastické výhledy alpínského charakteru, ale davy turistů sem ještě nedorazily. Zažijeme atmosféru polárních expedic a romantiku odlehlých horských chat. Na trase potkáme psí spřežení a vychutnáme si saunování uprostřed divočiny. Budeme-li mít štěstí, budeme večer od praskajících kamen pozorovat polární záři. Výhodou dubnového termínu je již také velmi dlouhý den, setmí se pouze asi na pět hodin.

 

Při této výpravě zamíříme na odlehlejší střední část populární švédské královské cesty Kungsleden. Do mimořádně hornatého, obtížně dostupného NP Sarek nahlédneme od tzv. Brány Sareku, trojice fantastických skalních útvarů, a z vrcholu Skierfe, který nabízí jeden z nejkrásnějších evropských výhledů na mohutné údolí Rapadalen a řadu dvoutisícových vrcholů. Spatříme zde i losa, symbol zdejší nedotčené přírody? Pokračovat budeme dále k severu přes horské pláně NP Stora Sjöfallets až ke skalním stěnám masivu Kebnekaise, nejvyšší hory Švédska. Kromě posledních dvou dnů povede trasa mimo oblasti, kde se v zimě pohybuje větší množství turistů. Jen třikrát nás čeká výraznější stoupání, za které však budeme odměněni dalekými výhledy.

 

Noci strávíme na romantických chatách švédského turistického klubu. Některé chaty jsou vzdáleny za dobrých podmínek na délku půldenního pochodu, tudíž zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí s možností výstupů na jednodušší vrcholy. Na chatách je správce, zhruba na každé druhé chatě patří k ceně ubytování sauna. Vybavení si povezeme na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených.

Nástupní místa

Praha

Doprava

Ubytování

viz Poznámka v Informaci o ceně pod termínem zájezdu.

Itinerář

Co vše vás čeká na akci Švédským Laponskem na běžkách

1. Letecky Praha – Kiruna, ubytování v hostelu.
2. Vlakem a autobusy 350 km do osady Kvikkjokk, ubytování, odpoledne výlet nalehko.
3. Vyrazíme po odlehlém středním úseku magistrály Kungsleden (Královská cesta) a užijeme si hlubokých severských lesů s noclehem na chatě Pårte (16 km/ ↑ 300 m/ ↓ 80 m).
4. Vstoupíme už do skutečných hor a překročíme hranice NP Sarek; v závěru dne nás čeká jezero Laitajaure, přezdívané Brána Sareku, s charakteristickými štíty Skierfe, Námmajt a Tjahkelij (22 km/ ↑ 200 m/ ↓ 200 m); večer sauna.
5. Po ránu se trochu zapotíme výstupem od jezera do hor, odkud se nalehko vydáme na nejznámější švédskou vyhlídku ze Skierfe na údolí Rapadalen a hory centrálního Sareku, poté zamíříme na chatu k jezeru Sitojaure (15 km/ ↑ 500 m/ ↓ 300 m/ + odbočka nalehko).
6. Čeká nás převážně rovinatý úsek, zprvu ještě s výhledy na Sarek, a poté sjezd k přehradnímu jezeru na řece Luleälvan na chatu Saltoluokta, romantickou historickou chatu z r. 1912 s elektřinou a hotelovým komfortem, včetně sauny s výhledem na jezero (20 km/ ↑ 200 m/ ↓ 500 m).
7. Ráno přejedeme na lyžích jezero a popovezeme se 40 km autobusem k chatě Vakkotavare přes úsek, kde je trasa Kungsleden přerušena přehradou. Následné stoupání od přehrady na rozlehlý hřeben nám dá zabrat, ale pokračovat budeme příjemnými pláněmi NP Stora Sjöfallets, odkud nás opět čekají nádherné výhledy na hory Sareku, až na chatu u jezera Teusajaure, kde nás opět přivítá sauna (20 km/ ↑ 450 m/ ↓ 400 m)
8. Krátkou etapou překonáme další plochý hřeben, z kterého se před námi již vynoří oblast Kebnekaise, a kolem kataraktů řeky Kaitum dorazíme na chatu u jezera Kaitumjaure, opět s možností sauny (8 km/ ↑ 300 m/ ↓ 250 m).
9. Známým údolím Tjäktjavagge se přiblížíme k úpatí dramatického masivu Kebnekaise, nejvyšší hory Švédska, na chatu Singi (13 km/ ↑ 150 m). Leží na dohled od zajímavé sámské vesnice a teprve zde se pravděpodobně setkáme s větším počtem turistů. Bude tu opět maxipsice Simba?
10. Dosavadní putování severním směrem stočíme k východu a hlubokou soutěskou mezi mohutnými skalními stěnami, z níž lze zahlédnout i vrchol Kebnekaise (2100 m), dorazíme na velkou chatu Kebnekaise Fjällstation, která je hotelového charakteru s elektřinou, sprchami a samozřejmě saunou (14 km/ ↑ 200 m/ ↓ 250 m). Odpoledne relaxace nebo možnost výstupu nalehko k chatě Tarfala s atraktivními výhledy na vrchol a ledovce Kebnekaise (15 km/ ↑ 500 m/ ↓ 500 m).
11. Závěrečný, převážně rovinatý úsek do sámské osady Nikkaluokta, který lze fakultativně absolvovat sněžným skútrem (19 km/ ↓ 250 m), dále autobusem do Kiruny, ubytování v hostelu.
12. Letecky zpět do Prahy.

Termíny

termínpočet dní/nocícena - dospělípoznámka
termíndní/nocícena (dospělí)
31. 3. - 11. 4. 202112/1132 800,-s ubytováním na horských chatách, Velikonoční termín ušetří 2 dny dovolené! Cena a termín mohou být ještě upřesněny v závislosti na aktualizaci letových řádů!
nezávazně rezervovat
závazně objednat
cena (dospělí):32 800,-
poznámka: s ubytováním na horských chatách, Velikonoční termín ušetří 2 dny dovolené! Cena a termín mohou být ještě upřesněny v závislosti na aktualizaci letových řádů!

Nezávazná rezervace míst

Tato rezervace bude platit 5 dní. V případě zájmu si během této doby zájezd závazně objednejte a zaplaťte stanovenou zálohu.


nezávazně rezervovat
závazně objednat
termíndní/nocícena (dospělí)
31. 3. - 11. 4. 202112/1124 200,-ve stanech, servis na chatách. Velikonoční termín ušetří 2 dny dovolené! Cena a termín mohou být ještě upřesněny v závislosti na aktualizaci letových řádů!
nezávazně rezervovat
závazně objednat
cena (dospělí):24 200,-
poznámka: ve stanech, servis na chatách. Velikonoční termín ušetří 2 dny dovolené! Cena a termín mohou být ještě upřesněny v závislosti na aktualizaci letových řádů!

Nezávazná rezervace míst

Tato rezervace bude platit 5 dní. V případě zájmu si během této doby zájezd závazně objednejte a zaplaťte stanovenou zálohu.


nezávazně rezervovat
závazně objednat

Stačí uhradit 50% z celkové ceny do 5 dnů od závazné objednávky. Zbývajících 50% je potřeba uhradit nejpozději 14 dní dní před odjezdem zájezdu.

Po objednávce obdržíte všeobecné + podrobné pokyny k zájezdu s kompletními informacemi, programem a doporučeními pro konkrétní akci.

Příplatky

PříplatekCena
Připojištění karantény Covid-19
 312,-
9x Polopenze Adventura Travel Food

9x Polopenze Adventura Travel Food

2 250,-

Informace o ceně

Cena zahrnuje

průvodce, letenka vč. všech poplatků ve výši 7000 Kč, přeprava lyží letadlem ve společných vacích, doprava z/na letiště v Kiruně, doprava vlakem a autobusy, 2x hostel v Kiruně, 9x nocleh na chatách švédského turistického klubu STF nebo stanech (stanaři na místě doplácí za chatový servis), zřízení členské karty pro levnější ubytování či servisu na švédských chatách, informační materiály, pojištění Adventura (pojištění léčebných výloh a storen).

Stravování:

Vlastní, ze zásob dovezených z domova, na některých švédských chatách lze dokoupit základní trvanlivé potraviny a pivo, zhruba za trojnásobné ceny oproti ČR.

Cena nezahrnuje:

Pouze stanaři – 9x servis na švédských chatách (1400 SEK, tj. asi 3400 Kč) – platí se na místě. Zapůjčení polárních expedičních saní (pulky) a backcountry lyží.

Poznámka:

Průvodce: Helena Křenková, horská průvodkyně se švédskou akreditací, specialistka na Laponsko.

Velikost skupiny 5-11 účastníků.

 

UBYTOVÁNÍ: V Kiruně 2x ubytování v hostelu v centru města, na trase 9x nocleh na švédských horských chatách. Je možné si vybrat mezi noclehy v chatě a ve stanu u chaty – tyto varianty jsou uvedeny vždy u termínu v poznámce.

Horské chaty jsou samoobslužné, bez elektřiny, topí se dřevem, spí se ve vícelůžkových pokojích, palandová lůžka mají matrace a deky. K dispozici je kuchyňka s propanbutanovým vařičem, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech. Pokud je k dispozici sauna, je vždy zahrnuta v ceně. Předchozímu popisu se vymykají chaty Kvikkjokk, Saltoluokta a Kebnekaise, ty jsou více hotelového charakteru. Ačkoli jsou zachovalými historickými chatami, kde si můžete užít posezení u krbu, mají elektřinu, sprchu, restauraci a elektricky vytápěnou saunu.

Zkušenější účastníci si mohou zvolit variantu s vlastním stanem. Využijí chatu jako zázemí večer a ráno a přes noc si v ní usuší především boty, stanový servis opravňuje k využití veškerého vybavení včetně sauny s výjimkou postelí. Ušetří tím asi 60 % z ceny ubytování a stan má navíc výhodu soukromé „ložnice“. Dle aktuálních podmínek si také mohou na místě připlatit za nocleh v chatě.

 

STRAVOVÁNÍ: Za příplatek vám rádi připravíme expediční balíček polopenze Adventura Travel Food na dny strávené v přírodě, ostatní účastníci se stravují individuálně. Na některých chatách lze dokoupit základní potraviny a pochutiny za ceny srovnatelné se švédskými obchody (např.: instantí večeře za 80 SEK, pivo 40 SEK). V penzionu v Kiruně a na Kebnekaise fjllstation je možné na místě zakoupit bohatou snídani za cca 90 SEK. V závěru podmínek zájezdu naleznete proklik na fotografie stravování.

 

VYBAVENÍ: Backcountry běžky do terénu se stoupacími pásy a expediční polární saně (tzv. pulky). Backcountry lyže (včetně stoupacích pásů) půjčuje naše partnerská prodejna na Praze 8 – Boatpark. Polární expediční saně (tzv. pulky) si můžete za poplatek zapůjčit zde – www.polarni-sane.cz, rezervujte ideálně mailem: [email protected] nebo telefonicky: +420 777 678 390). Vše je nutné rezervovat co nejdříve, ideálně ihned po zakoupení zájezdu!!! Pulky dovezeme hromadně na letiště, kde se společně zabalíme. Dále je třeba mít vrstvené oblečení na běžky a jednu zateplovací vrstvu, teplé čepice a rukavice, návleky na boty proti sněhu, termosku, větší ručník a přezůvky do sauny. Nádobí a vařiče nejsou potřeba, vše je na chatách, postele jsou vybaveny dekami, ale doporučujeme mít vlastní vložku do spacáku nebo lehký spacák.

 

NÁROČNOST: Výhodou zimní výpravy je, že tažení vybavení na pulkách je mnohem méně náročné, než nesení batohu v létě, stačí schopnost pohybu na lyžích. Základní trasa s pulkami měří necelých 150 km během 9 dní, maximální denní úsek měří 22 km. Terén zhruba odpovídá vrcholovým partiím Krkonoš, střídavě se budeme pohybovat v údolích, na zamrzlých jezerech a několikrát vystoupáme na náhorní plošinu. Celá trasa je značená i pro sněžné skútry, které občas projedou stopu, takže prošlapávání hlubokého sněhu zde není pravděpodobné. Na trase jsou tři krátká prudká stoupání, ale žádný náročný sjezd. Díky několika krátkým denním úsekům zbývá rezerva na nepřízeň počasí, takže je možné i zůstat na některé z chat po dvě noci. Zhruba v polovině trasy se na chatě Saltoluokta potkáme s civilizací, bude zde možnost se osprchovat a dobít baterie.

 

KLIMA: Silné mrazy jsou v dubnu již velmi nepravděpodobné. Přesto při vyjasnění mohou noční teploty klesnout až k –20 °C, ale pravděpodobně se budou pohybovat spíše kolem –10 °C a denní lehce pod nulou. Jasných dní zde na jaře bývá více než v Čechách a ještě v dubnu si často lze užít prašanu a pozorování polární záře.

 

Připojištění karantény Covid-19: CK Adventura vám nabízí nové cestovní připojištění na evropské zájezdy, které kryje náklady na ubytování i náhradní dopravu v případě karantény v zahraničí. Zároveň rozšiřuje i pojištění storen o případ, kdy nebudete vpuštěni do dopravního prostředku s ohledem na zdravotní rizika související s Covid. Připojištění můžete objednat jako doplňkovou službu za 26 Kč/den. Podrobnosti ZDE.

 

Pořadatel zájezdu: CK Adventura – Předsmluvní informace (podle § 1b odst. 1 písm. a) nebo písm. b) bodů 1 až 4 zákona č. 159/1999 Sb.) ; Všeobecné obchodní informace ; Pojištění záruky ; Pojištění léčebných výloh a storen Adventura.

Tak co, jdeš do toho s námi?

REFERENCE A ZPĚTNÁ VAZBA

 • "Děkuji za skvělou zkušenost s raftováním na řece Isel v Rakousku. A samozřejmě díky organizátorům za přátelskou a pohodovou atmosféru... Úžasný víkend! Všechnny palce nahoru." Helena S.

 • "Rafty ve Slovinsku máme za sebou, velmi jsme si akci užili, skoro bych řekla, že jsme všichni nadšení z toho jak vše probíhalo hladce, profesionálně a v přátelském duchu. Moc děkujeme!" Veronika M. K.

 • "Děkuji všem quidům (nejsem si jistá, zda to píšu správně), za skvěle zorganizovaný zájezd do italských Dolomit. Byli perfektní po všech stránkách. S pozdravem Lenka O."

 • "Nemůžu jinak, než pochválit skvělou partu, která nás provedla na zájezdu "rafting ve Švýcarsku" tento týden. Stoupík, Víťa, Michal i Adam byli ochotní a velice dobře se o nás postarali nejen v náročnějších situacích. V partě jsme všichni zvlášť ocenili úsilí, které vyvinuli nad rámec svých povinností, abychom si zájezd všichni pořádně užili. Tak se také stalo. Prostě super." Pavel P.

 • "Díky všem za super rafting na Rakouském Iselu. Jeli jsme s AC již potřetí a vždy to nemělo chybu. Takže tentokrát osobní dík Tomášovi, Gullymu, Ondrovi, Karolíně i řidiči Stoupovi. Mohu jen doporučit všem a už se těším, až vyrazíme příště .... co těším, nemohu se dočkat :)" Jarda K.

 • "Chtěl bych našeho průvodce Matěje velice pochválit za perfektní přístup, ochotu a profesionalitu při zájezdu s Vaší Ck, byli jsme velice spokojeni a děkujeme za super zážitky." Jiří F.

 • "Moc děkujeme za skvělou firemní akci. Spokojenost ve všech směrech, od pohoštění, zábavy, vašeho týmu, raftů...po kapelu. 🙂 Díky a doporučujeme!!" Míša K.

 • "Rafting na Soče ve Slovinsku - úžasný výlet. Od super-průvodce Matěje, přes perfektní ubytování a dopravu k zážitkům s raftingem, canyoningem a zip linou. Jako polo-začátečníci jsme se cítili hezky opečovávaní, ale přitom jsme si užili spoustu "nebezpečí". Málo vody na Soče AC zvládli pružným přesunem na Isel/Dravu. Bezva!!! Moc díky a určitě doporučujeme." Roman S.

 • "Víkendovka na rakouské Salze strávená s týmem AC byla naprosto super! Velké díky patří všem instruktorům Víťovi, Vojtovi, Tomovi a Petře (snad jsem nespletla jména). Přestože byl partner na vodě poprvé, díky skvělému vedení jsme si to bezvadně užili! Skvělá organizace, zábavná skupina, takže není co dodat!" Míša H.

 • "Po nejvíc TOP zážitku z raftingu ve Švýcarsku se svými drahými kolegy budu určitě i své soukromé dovolené plánovat a trávit jinak 🙂 Nádherná příroda, rafting, adrenalin, zábava, skvělá organizace a k tomu schopnosti Vašich úžasných průvodců, kteří zážitek ještě zdvojnásobili 🙂 Určitě neváhejte a objednejte zájezd !!!" Karolína Š.

 • "Díky za krásný raftingový víkend na Iselu, skvělá voda, bezvadní průvodci a perfektní organizace, zkrátka SUPER 🙂 a určitě ne naposledy. Tomášovi díky za fotky a všem pohodové léto!" Eva K.

 • "Chorvatsko řeky Mreznica a Korana květen 2018 🙂 Děkujeme Vám všem, hlavně Tomášovi, za úžasné zážitky v krásné přírodě. Náročné, ale nezapomenutelné chvíle s bezva partou. Jela jsem něco takového poprvé, ale určitě ne naposledy 🙂 Vřele doporučuji všem." Marie B.

 • "Díky Adrenaline Centre jsme si užili bezvadný víkend v Rakousku na raftech. Pokud by někdo měl zájem o podobný víkend, rozhodně doporučuji! Skvělá komunikace, všichni moc milí a my díky nim máme další perfektní zážitek." Denča P.

 • Zdravíme do AC, moc Vám děkujeme za bezva víkend na vodě :). Velký dík si určitě zaslouží průvodce Kuba, který to s náma neměl chvílema vůbec jednoduchý, ale svým profesionálním přístupem a dobrou náladou to bylo s respektem a pokorou řece na pohodu... Těšíme se na příšte!" Míša & Saša

13 let fungujeme
41 873 jsme svezli lidí na raftu
186 realizovaných firemních akcí